Wydawnictwo Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego stosuje najwyższe standardy publikacyjne, kierując się przy tym zasadami etyki wydawniczej, mającymi na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom.
Komitet Redakcyjny
W 2021 r. powołano nowy Komitet Redakcyjny Wydawnictwa Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego, w składzie którego znaleźli się:
dr Peter Bogucki - Prodziekan Wydziału Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Princeton
prof. dr hab. Wojciech Chudziak – Dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
prof. dr hab. Ryszard Grygiel
prof. dr hab. Mariusz Mielczarek – Kierownik Ośrodka Badań Nad Dawnymi Technologiami, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
dr hab. Marek Olędzki - Kierownik Katedry Prahistorii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
dr Piotr Papiernik – Prezes Zarządu Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego
dr Dominik Kacper Płaza – Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi
dr Lasse Sørensen – Kierownik ds. Badań i Kolekcji Prahistorii Danii i Krajów Śródziemnomorskich, Muzeum Narodowe w Kopenhadze
Wydawnictwo Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego
Wydawnictwo powstało z inicjatywy Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego w 1993 r., wydając już w roku następnym przewodnik po stałej wystawie prezentowanej w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi w latach 90. XX w. Zajmujemy się publikacją książek o tematyce archeologicznej i historycznej. Wydawane przez nas monografie to głównie prace wieloautorskie, zawierające liczne aneksy i opracowania specjalistyczne, w tym również spoza nauk humanistycznych, a także streszczenia poszczególnych rozdziałów w języku angielskim.
Dzięki ścisłej współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, w tym wspólne wydawanie niektórych książek, nasze publikacje dystrybuowane są do bibliotek polskich i zagranicznych w ramach wymiany międzybibliotecznej. Dodatkowo część z nich dostępna jest w formie elektronicznej bezpłatnie.
W 2003 r. stworzono serię wydawniczą Via Archaeologica Lodziensis, która prezentuje wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych na trasie przebiegu planowanej autostrady A1 i A2. W monografiach poszczególnych stanowisk zawarte są również liczne analizy specjalistyczne w postaci aneksów, wzbogacające treść zasadniczych części prac.
W 2020 r. powstała kolejna seria wydawnicza, pt. Źródła archeologiczne w rejonie Parku Kulturowego Wietrzychowice. Jak dotąd ukazała się pierwszy tom prezentujący wyniki badań nieinwazyjnych prowadzonych w latach 2013-2020 w szeroko pojętym otoczeniu cmentarzyska megalitycznego kultury pucharów lejkowatych w Wietrzychowicach. Planowo seria ta składać ma się z co najmniej 6 tomów, w których prezentowane będą wyniki badań archeologicznych i środowiskowych.
Od kilku lat wydawane przez nas publikacje finansowane są także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet „Ochrona zabytków archeologicznych”, o które ubiegali się autorzy prac. Natomiast publikacja „Park Kulturowy Wietrzychowice na europejskim szlaku megalitów” dofinansowana została ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.
Kontakt z Wydawnictwem:
dr Piotr Papiernik – kontakt@wydawnictwofba.pl
O Wydawnictwie
Created with WebWaveCMS
Copyright by Fundacja Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego